Co je to REVIZE ?

Revize elektrického zařízení nebo elektroinstalace je soubor úkonů, které mají za cíl prokázat, že revidované zařízení/instalace je z hlediska bezpečnosti schopné provozu. Tyto úkony zahrnují kontrolu průvodní/provozní dokumentace, kontrolu shody této dokumentace se skutečným stavem, kontrolu jistících prvků, stav utažení vodičů, svorek a dalších spojů, kontrolu dodržení vzdáleností instalovaných zařízení v příslušných zónách, provedení měření jednotlivých parametrů, funkčních zkoušek a kontrolu opatření zajišťující ochranu proti poškození vnějšími vlivy.

Revizi může provést odborný pracovník – elektrikář s platným osvědčením, vydaným pověřenou organizací (TIČR). Výstupem je revizní zpráva, která konstatuje bezpečnost instalace/ zařízení.

PROČ revize ?

Revize mohou odhalit závady v elektroinstalaci, čímž zajistí Vaše bezpečí a ušetří Vám výdaje vzniklé při odstranění škod způsobených vadnou elektroinstalací. Revize jsou preventivním opatřením proti vzniků úrazů elektrickým proudem, poškození majetku a požárů. Tyto události často vznikají v důsledku přirozeného stárnutí elektro součástí a materiálů ze kterého jsou složeny.

KDY ?

Revize lze rozdělit na revizi výchozí a revizi pravidelnou.

Výchozí revize se provádí po dokončení stavby, po rekonstrukci nebo opravě elektrické instalace, je součást stavebního řízení a jako taková se dá většinou dohledat na stavebním úřadu. Pro potřeby výchozí revize je nutné předložit především „projektovou dokumentaci“, případně další dokumenty.

Pravidelná revize se provádí v definovaných lhůtách a pro její potřebu je nutné rovněž předložit dokumentaci, výchozí a poslední platnou revizní zprávu. Pro firmy a bytové domy je pak v přesně daných lhůtách (pravidelné revize) ze zákona povinná.

Lhůty revizí se liší dle druhu prostoru (např. kanceláře, školy, hotely atd.) a dále dle prostředí ( např. normální, mokré, prašné…).

Bez platné revize se odpovědné osoby vystavují riziku postihu od orgánů státní správy a krácení plnění pojišťoven.

Pro potřebu určení správné lhůty následné revize je třeba předložit projektovou dokumentaci a minimálně výchozí revizi nebo „protokol o určení vnějších vlivů“.

Lhůty pro ověřování bezpečnosti elektrických instalací jsou uvedeny v normě ČSN 33 1500 a pro zvláštní objekty v ČSN 33 2000-6 ed.2.

Nejčastější lhůty:

5 let – vnější vlivy normální nebo zděné obytné a kancelářské budovy

3 roky – studené a vlhké prostředí nebo rekreační střediska, školy, hotely

0,5 roku – prozatímní zařízení staveništ

Kontaktujte nás